آخرین مطالب

ده نکته ساده در مورد نقاشی اکریلیک

ده نکته ساده در مورد نقاشی اکریلیک

همانطور که می دانید، رنگ های آکریلیک بسیار روان هستند، به سرعت خشک می شوند، و می توان آن ها را مثل رنگ های روغنی مستقیما درتیوب استفاده کرد و یا با آب و یا ماده ای دیگر رقیق کرد و مانند آبرنگ از آن ها استفاده کرد. روش های دیگری نیز وجود دارد. در اینجا راهنمایی هایی به شماارائه می شود که می توانید برای شروع نقاشی آکریلیک از آن ها استفاده کنید.

نکته 1: رنگ اکریلیک را در تمام مراحل کار، قابل استفاده نگه دارید

رنگ آکریلیک خیلی زود خشک می شود، از این رو هر بار تیوب را به اندازه ای فشار دهید که مقدار کمی رنگ از آن خارج شود. اگر از پالت پلاستیکی "معمولی" و اسپری استفاده می کنید، هرچند وقت یکبار چند قطره از اسپری را روی رنگی که بر روی پالت قرار دارد بپاشید تا آن را مرطوب نگه دارد و به این ترتیب کارآیی خود را از دست ندهد. با این وجود پالت های"همیشه مرطوبی" وجود دارند که در آن ها یک کاغذ مرطوب آبرنگ وجود دارد و روی این کاغذ یک ورق مومی قرار دارد و رنگ روی آن نگه داشته می شود، به این ترتیب همیشه مرطوب می ماند و دیگر لزومی به اسپری بر روی آن نیست، اما این پالت ها عموما برای انگشت شست سوراخ ندارند در دست نگه داشتن آن ها ناشیانه به نظر می رسد.

نکته 2: قلم موهای خود را پاک کنید

 یک تکه حوله کاغذی یا پارچه در کنار شیشه آب خود قرار دهید و مرتبا قلم موی خود را در هر بار بلند کردن روی آن بکشید. این کار مانع می شود که قطرات آب به پایین بست فلزی دسته قلم مو و بر روی نقاشی شما بریزند و لک هایی ایجاد کنند.

نکته 3: رنگ های مات یا شفاف

همه رنگ های آکریلیک وقتی که به صورت غلیظ استفاده می شوند، چه رنگی که مستقیما از تیوب خارج می شود، چه رنگی که مقدار کمی آب به آن اضافه شده است و چه رنگی که با کمی تیتانیوم سفید ترکیب شده است، رنگ های مات هستند. در صورتی که رقیق شوند، از آنها می توان مانند آبرنگ و یا به منظور رنگ پاشی استفاده کرد.

نکته 4: رنگ های رقیق شده اکریلیک در مقابل رنگ های رقیق آبرنگ

وقتی که رنگ آبکی اکریلیک خشک می شود، اثر آن دائمی و بر خلاف رنگ های رقیق آبرنگ، نامحلول است و می توان بدون ترس از اخلال در رنگ موجود، دوباره بر روی آن رنگ های دیگری استفاده کرد. به این ترتیب رنگ های جدید با رنگ اول ترکیب می شوند و رنگ جدیدی از طیف رنگی را به وجود می آورند. لعاب آبرنگ را می توان با استفاده از آب و یک تکه پارچه برداشت.

نکته 5: اگر لعاب می خواهید نازک کار کنید

اگر لعاب های شفاف می خواهید، باید آن را در لایه های نازک ایجاد کنید، به طوری که رنگ های زیرینمشخص باشند. با استفاده از قلم مو رنگ را به صورت نازک در سراسر سطح پخش کنید.

نکته 6: افزایش سیال رنگی بدون کاهش غلظت آن

برای اینکه سیال رنگی بیشتری تهیه کنیم و غلظت رنگ تا کمترین حد ممکن کاهش یابد، به جای اینکه فقط از آب استفاده کنید ازماده تقویت سیال نیز استفاده کنید.

نکته 7: اختلاط

از آنجا که آکریلیک به سرعت خشک می شود، شما نیز اگر می خواهید رنگ ها را با هم مخلوط کنید، باید سریع کار کنید. اگر در حال کار کردن بر روی کاغذ هستید، مرطوب کردن کاغذ زمان کار شما را افزایش می دهد.

نکته 8: لبه های سخت

نوار ماسکینگ را می توان بدون آسیب رساندن به لایه های موجود، بر روی رنگ اکریلیک خشک قرار داد و از آن جدا کرد.به این ترتیب می توان به آسانی لبه های تیز یا سخت ایجاد کرد. مطمئن شوید که لبه های نوار به طور محکم چسبیده و رنگ بیش از حد غلیظ در لبه ها به کار نبرید، در غیر این صورت هنگامی که آن را جدا می کنید، یک خط صاف و تمیز نخواهید داشت.

نکته 9: مایع شستشوی کامل به همراه سیال پوشاننده

همانطور که می دانید، سیال پوشاننده، ماده سیالی است که پیش از استعمال رنگ، سطح رنگ آمیزی را با آن می پوشانند تا از رنگ آمیزی بعضی قسمت ها جلوگیری شود.
سیال یا ورق پوشاننده را می توان با رنگ های رقیق آکریلیک و همچنین با آبرنگ استفاده کرد. مطمئن شوید که پیش از استعمال رنگ بر روی آن، سیال کاملا خشک شده است، و بیش از حد رنگ غلیظ بر روی آن کار نکنید، وگرنه مجبور می شوید برای رسیدن به سیال پوشاننده، رنگ را خراش دهید. سیال پوشاننده بر روی کاغذ و بوم به کار می رود، اما همیشه قبل از استفاده از آن در یک نقاشی، آن را امتحان کنید. اگرسیال پوشاننده در قلم مو خشک شود، دیگر جدا کردن آن تقریبا غیر ممکن است. اگر ابتدا قلم مو را در مقداری مایع شستشوی کامل فرو برید، شستن سیال پوشاننده از آن آسان تر می شود.

نکته 10: استفاده از رنگ اکریلیک به عنوان چسب برای کلاژ

به شرط اینکه از این رنگ به طور غلیظ استفاده شود و چیزی که قرار است چسبانده شود خیلی سنگین نباشد، رنگ آکریلیک به عنوان چسب در کلاژ عمل می کند.مثل چسب تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری از آن را روی سطح استعمال کنید.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش